Jdi na obsah Jdi na menu
 

Medaile za boj proti terorismu

Nechala vyrazit Evropská unie pro lidská práva, z.s. v květnu 2015 v limitované ražbě 50 kusů – každý kus číslovaný s certifikátem na jméno udělovaného. Medaile byla vydána k příležitosti kulatého 70. výročí konce 2. světové války.

Medaile byla vyražena jako součást širší kampaně Evropské unie pro lidská práva,z.s. proti terorismu, která je jedinou neziskovou organizací tohoto druhu v České republice, která se tímto tématem zabývá. Šlo o šíření osvěty, přednášky na univerzitách, školách, institucích, publikační činnost a spolupráci se státními orgány i spojení sil občanské společnosti a neziskového sektoru v boji proti terorismu, včetně aktuální civilizační hrozby terorismu islámského státu.

Ražená medaile Za boj proti terorismu je z bronzu s patinou starostříbro – oboustranná – se stuhou a miniaturou stuhy. Průměr medaile 36 mm. Přední strana symbol lebky se zkříženými hnáty a nápisem ,,Za boj proti terorismu,, - zadní strana: znak Evropské unie pro lidská práva s nápisem názvu této organizace a dole rámeček s číslováním medaile od 01 do 50. Stuha v barvě černé s dvěma pruhy červenými a dvěma bílými. Včetně miniatury stuhy na slavnostní sako uniformy. Etue na míru. Certifikát k medaili na hodnost, titul a jméno udělovaného.

Medaile byla udělována příslušníkům bezpečnostních sborů, výjimečně občanům, kteří se ve své práci profesionálně nebo dobrovolně zasadili nebo podíleli zejména na boji proti terorismu, ale i proti útlaku občanských práv a svobod či proti organizovanému zločinu. Mohla být udělena nejen konkrétním osobám, ale též právnickým osobám a institucím jako celku.

Písemný návrh na udělení medaile se zdůvodněním a podrobnými informacemi o nominovaném bylo možno zaslat poštu nebo emailem na adresu Evropské unie pro lidská práva v České republice. Evropská unie pro lidská práva mohla medaili udělit i z vlastního uvážení zásluh konkrétních osob nebo institucí bez návrhu.

Symbolika Medaile za boj proti terorismu:

Na přední straně je v centru medaile lebka s hnáty jako symbol smrti a utrpení, čímž právě lebka symbolizuje naprosto výstižně právě onen terorismus. A aby bylo toto zlo na medaili správně pochopeno, je celá lebka s hnáty obtočena - uvězněna - do ostnatého drátu, aby již toto zlo nemohlo škodit. Poselství přední strany medaile je jasné už v symbolice - zabránit zlu. Pro dotvrzení této symboliky je to ještě kolem lebky napsáno slovy: ,,Za boj proti terorismu.“ Zadní strana medaile má v centrální části znak Evropské unie pro lidská práva užívaný již od jejího vzniku v roce 2003. Je jím holubice míru, která nese v zobáčku ratolest a kolem ní je v kruhu 12 hvězd. Po obvodu zadní strany je pak název naší organizace ,,Evropská unie pro lidská práva“ a dole okénko s číslováním medaile 01-50. Barvy na stuze symbolizují: černá symbolizuje temnotu a zlo terorismu, červená prolitou krev obětí, bílá je nadějí, že zlo terorismu bude poraženo. 

V případě zájmu sběratelů medailí a vyznamenání a muzejních institucí sdělujeme, že získání této medaile pro sběratelské a expoziční účely není vyloučeno v případě dohody podmínek, avšak pouze bez udělovacího certifikátu a miniatury stuhy na sako uniformy, aby nedošlo k jejímu zneužití.

V říjnu 2015 bylo ze čtyř z 50 vyražených kusů Medaile za boj proti terorismu vyrobeno:  

1 kus Řádové hvězdy za boj proti terorismu 1. stupně provedená v ryzím stříbře.  

3 kusy Řádové hvězdy za boj proti terorismu 2. třídy provedené v povrchově upravené mosazi.

Tyto byly udělovány za mimořádné zásluhy.